Share:
 

Season Results

Season 
Grade 
RND Dates Home Team   Away Team Venue
13 16 Feb 19
23 Feb 19
North Dandenong
v Springvale South
Lois Twohig Reserve (Lois Twohig No. 1 (Turf)) 
3 3 Nov 18 St Mary's
163 RP Kellepotha 50 K Gajasinghe 48 C Roberts 23  JL Straker 4/46 JL Armitage 2/27 M Bandara 2/30
def by Springvale South
7/178(cc) TM Ford 52 M Bandara 34 S Spoljaric 28 NA King 25  L Davis 5/38 RP Kellepotha 2/30
Thomas P Carroll Reserve (East Oval) 
9 12 Jan 19 Buckley Ridges
5/301(cc) D White 149* DJ Watson 53 S Pradeep 43 GR Todd 22 RB Jayathunga 21  MD Wetering 2/50
def Springvale South
9/277(cc) NA King 83 MG Vandort 44 JR Sketcher 37 MD Wetering 32 TM Ford 26  M Goodwright 3/26 A Adams 2/39
Dandenong Park Oval (Park Oval) 
6 8 Dec 18 Mordialloc
1/136 IG Daniel 97* B Morris 30  
def Springvale South
135 MG Vandort 56 NA King 41  IG Daniel 3/17 D Campbell 2/23 L Bence 2/30
Ben Kavanagh Reserve 
7 15 Dec 18 Berwick
50  M Bandara 4/6 S Spoljaric 3/4 MD Wetering 2/14
def by Springvale South
1/51 NA King 23 MG Vandort 22*  
Arch Brown Recreation Reserve 
14 2 Mar 19 Heinz Southern Districts
v Springvale South
K M Reedy Recreation Reserve (Oval 1) 
1 6 Oct 18
13 Oct 18
Springvale South
7/313(dec) S Spoljaric 107 NA King 61 TM Ford 50 JL Armitage 38 C Slocombe 37  LJ Davies 3/44 D Campbell 3/67
def Mordialloc
241 B Morris 95 DG Mapa Ralalage 50 R Morris 43  C Slocombe 5/18 M Bandara 3/65 JL Straker 2/25
Alex Nelson Reserve 
8 22 Dec 18 Springvale South
6/180 S Spoljaric 52 NR Villella 34 M Bandara 28 MG Vandort 20  A Ballal 2/28 M Thedchanamoorthy 2/38
def North Dandenong
7/178(cc) AN Heldt 38 A Thajudeen 34 RJ Shaw 25*  JL Straker 3/27
Alex Nelson Reserve 
2 27 Oct 18 Springvale South
177 S Spoljaric 58 NR Villella 24  BA Rose 4/24 DJ de Souza 2/22 CJ Bevan 2/31 IC Jassal 2/31
def by Berwick
3/251(cc) NS Pilon 176* J Cleland 38  M Bandara 2/37
Alex Nelson Reserve 
10 13 Jan 19 Springvale South
8/220(cc) S Spoljaric 57 MD Wetering 45 C Slocombe 41  J Hammond 4/42 LG Booth 2/49
def Hallam Kalora Park
9/184(cc) S Gilmour 50 W Whyte 29* J Hayer 25* JA Brohier 21 LG Booth 20  M Bandara 4/32 MD Wetering 2/30
Alex Nelson Reserve 
5 24 Nov 18
1 Dec 18
Springvale South
5/184 S Spoljaric 59* NA King 52 C Slocombe 26*  WT Nicholas 2/46
def Buckley Ridges
5/183(cc) GR Todd 61 TD Aust 30  NA King 2/17 TM Ford 2/34
Alex Nelson Reserve 
11 19 Jan 19
26 Jan 19
Springvale South
3/212 NA King 100* MG Vandort 45 MD Wetering 36*  
def Heinz Southern Districts
203 MD Davies 53 KM Weeraratne 43 S Randiv 33  JL Straker 5/18 S Spoljaric 2/40
Alex Nelson Reserve 
12 2 Feb 19
9 Feb 19
Springvale South
4/239 S Spoljaric 89 NA King 60 JR Sketcher 40*  RP Kellepotha 2/76
def St Mary's
235 RP Kellepotha 116 L Davis 40 R Serpanchy 23 C Ely 21  C Slocombe 6/52 M Bandara 4/75
Alex Nelson Reserve 
4 10 Nov 18
17 Nov 18
Hallam Kalora Park
272 BP Hillard 77 JA Brohier 47 LG Booth 44 J Hayer 30 S Gilmour 21  M Bandara 6/104 JL Straker 4/75
def by Springvale South
7/311(cc) S Spoljaric 122 M Bandara 52 NA King 39 JL Armitage 39*  S Gilmour 2/19
Hallam Recreation Reserve 
The qualification for this report is 20 runs, 2 wickets.